logo klubu tkkf spartakus


Historia Kyokushin Karate w Katowicach

KYOKUSHIN KARATE W KATOWICACH

Propagowanie sztuki kyokushin karate na terenie miasta Katowice rozpoczęło się w roku 1974 w ramach działalności rekreacyjnej Ogniska TKKF „SPARTAKUS”.  W roku 1985 funkcję sportową przejął Katowicki Klub Karate.

Prekursorami kyokushin karate w Katowicach byli Sensei Stanisław SOKÓŁ 3 dan, mieszkający od 1988 roku w Edmonton (Kanada),  Tomas KUCOJANIS (Grecja) oraz nieodżałowanej pamięci Kazimierz DELIKAT,  który  oszedł od nas po ciężkiej chorobie w roku 2010.

Od roku 1987 Kierownikiem Ośrodka w Katowicach jest Sensei Edward Urbańczyk, który w roku 2007 na obozie w Mitsumine -Japonia  zdał egzamin na 4 Dan. Egzamin trwał 5 godzin (2,5 godziny kihon-techniki  oraz 2,5 godz. kumite-walki). W sierpniu 2017 roku na  międzynarodowym obozie letnim "SUMMER CAMP" w Lublinie Sensei Edward  Ubańczyk otrzymał nominację na 5 Dan. Certyfikat i czarny pas wręczył mu osobiście   Shihan Katsuhito GORAI.

W trakcie swojej wieloletniej działalności, członkowie podejmowali się organizacji wielu imprez sportowych o randze krajowej i międzynarodowej.

Do najwyżej ocenionych przez władze Światowej Organizacji Kyokushinkai, jak również przez media oraz samych zawodników należą turnieje, które odbyły się w katowickim „SPODKU” m.in.: Puchar Europy 1986, Mistrzostwa Europy 1987 i Puchar Świata – Oyama Cup 1993.

Klub odnotował wiele znaczących wyników sportowych , również w klasyfikacji drużynowej. Między innymi, w roku 2000 zawodnicy reprezentujący miasto Katowice, po raz pierwszy w swojej historii zajęli I miejsce drużynowo na Mistrzostwach Polski Seniorów, które odbyły się w Kielcach.

W roku 2002 rezultat ten został powtórzony na XXIX Mistrzostwach Polski w Toruniu.

Sukcesy w punktacji drużynowej mogły zostać osiągnięte tylko dzięki wybitnym indywidualnościom sportowym, które zdecydowały się trenować tak trudną dyscyplinę i jednocześnie sztukę walki jaką jest karate kyokushin.

Wspomniane osiągnięcia są również efektem właściwej pracy szkoleniowej z młodzieżą i dziećmi.

Do najbardziej utytułowanych zawodników naszego klubu należeli:

 

- Tomasz NAJDUCH - pięciokrotny Mistrz Europy z roku 1996, 2000, 2001, 2002

W roku 2002 zdobył złoty medal na ME w Warnie w kategorii ciężkiej oraz we Wrocławiu na ME Open.

Wielokrotny Mistrz i medalista Mistrzostw Polski seniorów i juniorów.

W roku 1993 zajął I miejsce w Pucharze Świata "Oyama Cup " Katowicach.

 

- Rafał SZLĄZAK - srebrny medalista ME (1994) i dwukrotny     brązowy medalista ME ( 1993 i 1999).

Wielokrotny mistrz i medalista Mistrzostw Polski seniorów i juniorów.

W roku 1993 - II miejsce w Pucharze Świata "Oyama Cup" w Katowicach

 

- Tomasz GŁOWACKI - brązowy medalista Mistrzostw Europy 2001,

dwukrotny Mistrz Polski Seniorów oraz dwukrotny złoty medalista MP Juniorów,

 

- Michał KRZAK - V miejsce – ME Open Baja 2003

I miejsce - Mistrzostwa Polski Wszech - Kategorii - Legnica 20 oraz Puchar Polski Gliwice 2001, II miejsce –Puchar Polski Warszawa 2002,    III miejsce na Mistrzostwach Polski Warszawa-2003,  trzykrotny Mistrz Śląska,

 

- Dobrosława SOŁTYSIK - III miejsce :  Baja 2003 i ME Open Wrocław 2002

I miejsce – Puchar Polski Lublin 2003, Mistrzostwa Polski Open Legnica 2003,  Mistrzostwa Polski Open Sosnowiec 2002, Puchar Polski Gliwice 2001,

 

- Magdalena WÓJCIK II miejsce - ME Open Baja 2003,

III miejsce - ME Open Wrocław 2002,I miejsce –Puchar Polski Lublin 2003, Mistrzostwa Polski Juniorów Katowice 2002, II miejsce -Mistrzostwa Polski Open Legnica 2003, Mistrzostwa Polski Seniorów Toruń 2002, III miejsce - Puchar Polski Gliwice 2001

 

- Paulina PAWLUSEK I miejsce – Puchar Polski Lublin 2003,

II miejsce-Mistrzostwa Polski Warszawa 2003,

Puchar Polski w roku 2001 i 2002, III miejsce – Mistrzostwa Polski

2002,  czterokrotne Mistrzostwo Śląska,

 

- Magdalena LEWIŃSKA I miejsce – Mistrzostwa Polski Open,

Sosnowiec 2002, Mistrzostwa Polski Toruń 2002,

II miejsce – Mistrzostwa Polski Warszawa2003, dwukrotna Mistrzyni

Śląska.

Wykaz (aktualnych lub byłych) członków klubu posiadających stopnie mistrzowskie :

5 Dan: Sławomir URBAŃCZYK (Niemcy),

3 DAN: Stanisław SOKÓŁ (Kanada), Zenon TROCHONOWICZ, Tomasz MATURSKI, Zbigniew PARADECKI, Michał KRZAK

2 DAN: Tadeusz WINKLER, Mariusz GOŁĄB, Andrzej ŚĆIUK.

1 DAN: Aleksandra MAID–SOKÓŁ (Kanada), Tomasz GŁOWACKI, Tomasz NAJDUCH, Mirosław MAŁEK, Janusz MUSIALSKI, Michał PIĄTEK, Dariusz WITEK, Tadeusz WOHN.